HTML

Szatellit-módszer, avagy a Magyar Guggenheim

A Szatellit-módszer a Magyar Képzőművészeti Egyetem, Kortárs művészetelméleti és kurátori ismeretek szakos diplomaprojektje. Kurátor: Istvánkó Bea

Friss topikok

2. fázis, avagy a Szintetizálás

2014.02.07. 23:48 istvanko bea

A projekt második fázisának célja az volt, hogy múzeumelmélettel és múzeumépítészettel foglalkozó szakemberek segítségével a kérdőívek eredményét alapul véve olyan anyagot állítsunk össze, ami alapján majd a harmadik fázis különböző területekről érkező résztvevői tudnak dolgozni. Ehhez a szintetizáló bizottságnak két fontos döntést kellett meghozni: kijelölni az építési telket, illetve meghatározni és megfogalmazni az intézmény pontos profilját. 

A szintetizálást a budapesti Labor Galériában tartottuk 2014. február 5-én.

A bizottság tagjai:

  • Bencsik Barnabás, a Ludwig Múzeum-Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója (2008-2013)
  • Frazon Zsófia, a Magyar Néprajzi Múzeum munkatársa
  • Mélyi József, művészettörténész, kritikus, tanszékvezető-helyettes (MKE-KET)
  • Sebestény Ferenc, építész, a BME építészmérnöki karának oktatója
  • Szemerey Samu, építész, urbanista, a Kortárs Építészeti Központ alapítója

A két órás megbeszélés alapján a szakmai board megfogalmazta a múzeum paramétereit és összeállított egy dokumentumot, mely alapján a BME építészhallgatói és formatervezői, az MKE és a MoME tervezőgrafikusai, a BKF marketing és televíziós műsorkészítő szakos hallgatói, valamint az MKE intermédia és festőművészei a következő hónapokban dolgozni fognak. 

A Magyar Guggenheim

helyszín 1.

1089 Budapest, Üllői út 100-102. (Üllői út, Könyves Kálmán körút sarok, a Fradi pályával szemben)

helyszín 2.

1013 Budapest, Déli pályaudvar (a pályaudvar és a Márvány utcai felüljáró által határolt terület)

A Magyar Guggenheim Múzeum létesítése a budapesti önkormányzat és a Guggenheim Foundation együttműködéseként jött létre. Az intézmény megvalósulása érdekében a város önkormányzata az intézmény megvalósításának érdekében vállalja az építés teljes költségét, melyhez Európai Uniós támogatást vesz igénybe. A múzeum fenntartására és programjának megvalósítására évi 600 millió forintos költségvetés áll rendelkezésre, mely egy támogatói alapból biztosított.

Tevékenységi kör: 21. századi képzőművészet és 20-21. századi dizájn. A múzeum kiállításai összeállításában együttműködik már meglévő magyar gyűjteményekkel és külföldi intézményekkel. Az intézmény célja, hogy ne pusztán gyűjteményében tudjon tárgyakat, hanem kreatív kulturális produkciókat hozzon létre, ezáltal katalizátor szerepet töltsön be a régió intézményrendszerében.

Gyűjtemény: A Magyar Guggenheim múzeum alapításától fogva foglalkozik a 20. és 21. századi magyar és nemzetközi dizájn kiemelkedő produktumainak gyűjtésével. A gyűjtés stratégiáját szakmai testület határozza meg. Az intézmény képzőművészeti gyűjteménnyel nem rendelkezik.

Működés: A Magyar Guggenheim szatellit irányítását egy magyar és nemzetközi tagokból álló múzeumi board végzi.

Az épület paraméterei: Az intézmény 2500 négyzetméternyi kiállítótérrel rendelkezik, melynek egyik részében az állandó dizájntörténeti kiállítás kap helyet (1200nm), másik felében pedig időszaki kiállítások rendezésére nyílik lehetőség (1000nm). Mindezek mellett egy körülbelül 300 négyzetméteres tér képzőművészeti project roomként (kamarakiállítások, művészeti események tere) funkcionál. A kiállítási programokhoz kapcsolódó programok számára 100 fős előadóterem biztosított. A kiállítóterek mellett megfelelő kapacitású raktár és restaurátorműhely is található az épületben, valamint múzeumshop, kávézó és étterem.

Misszió:

  • gyűjtés
  • állandó dizájntörténeti kiállítás
  • időszaki kiállítások rendezése
  • edukáció, kapcsolódó programokon keresztül
  • felnőttképzéssel integrált komplex múzeumpedagógiai program
  • önkéntes program
  • könyvtár

Az intézmény célja továbbá a Guggenheim-brand által nyújtott lehetőségek magyar viszonyokhoz igazítása, a helyi adottságok kihasználása és a lokális intézményrendszeri hiátusok pótlása.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://szatellitmodszer.blog.hu/api/trackback/id/tr475876066

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása